Debreceni Nagyerdei Stadion, 2019. February 2. 0:00

Debreceni Nagyerdei Stadion
2019. February 2. 0:00

Magyar Kupa beharangozó: Vajon nehezebb falat előtt állunk?
2018. March 13. - ujpestfc.hu
Nemcsak a bajnokságban, hanem a kupában is nagy múltra tekint vissza az Újpest - MTK párharc.

Az „ősidőkben” például kétszer a kupadöntőben találkoztunk a kék-fehérekkel, és sajnos mind a kétszer - 1923 júniusában 4-1-re, majd 1926 márciusában 4-0-ra - kikaptunk tőlük, még a legendás Fogl-gát (a Fogl testvérek alkotta védősorunk) sem tudta megakadályozni az MTK-hengert.

Említhetnénk a legelső, 1909-1910-es kiírást is, amikor a negyeddöntőben találkoztunk az MTK-val, ám visszaléptünk a mérkőzéstől, így játék nélkül a kék-fehérek jutottak tovább, és később a fináléban a BTC legyőzésével el is hódították a trófeát. Vagy feleleveníthetnénk az 1968-as idényben vívott negyeddöntőt, azon a találkozón az MTK 4-3-ra verte meg bombaerős csapatunkat.

Ha a fentiekből indulunk ki, akár azt is írhatnánk, hogy rossz emlékeink vannak az MTK elleni kupapárharcokról, de ez egyáltalán nem így van, sőt!

Csapatunk eddig kilencszer nyerte meg a Magyar Kupát (1969, 1970, 1974–1975, 1981–1982, 1982–1983, 1986–1987, 1991–1992, 2001–2002, 2013–2014), és ebből három kiírásban a kupagyőzelemig vezető út során az MTK-t is megvertük!

1969-ben, az első kupadiadalunknál a júliusi elődöntőben találkoztunk a kék-fehérekkel, és a Megyeri úton 4-0-ra nyertünk, Bene Ferenc duplázott, Dunai II Antal és Káposzta Benő volt még eredményes.

Egy évvel később, 1970 júliusában a negyeddöntőben csaptunk össze az MTK-val, és idegenben - a Hungária körúti stadionban - sikerült 2-1-re győznünk, csapatunk góljait Bene Ferenc és Dunai II Antal szerezte.

Már a fiatalok is emlékeznek a legutóbbi, 2014-es MK-diadalunkra, ebben a sorozatban az elődöntőben találkoztunk az MTK-val, s az idegenbeli 0-0 után itthon, a Szusza Ferenc Stadionban Juanan, Balogh Balázs és Kabát Péter góljával 3-0-ra megvertük Kanta Józseféket. Ekkor már Nebojsa Vignjevic irányította csapatunkat, aki néhány hónappal korábban, 2013. október 25-én, éppen az MTK elleni bajnoki mérkőzésen ült először csapatunk kispadján.

Az utóbbi húsz évben egyébként a Magyar Kupában csupán három párharcot vívtunk az MTK-val.

Az egyik párharc a fentebb már említett, 2014-es elődöntő volt. Azt megelőzően a 2008–2009-es kupaidényben futottunk össze a kék-fehérekkel, s a legjobb négy közé jutásért mérkőztünk meg velük. Az első találkozón, 2009. március 11-én idegenben Simon Attila és Kabát Péter góljával 2-1-re győztünk, a kék-fehérektől a most is az MTK-ban szereplő, de korábban nálunk is futballozó Lencse László volt eredményes. A visszavágón Simon Attila duplájával egy félidőt követően már 2-0-ra vezettünk, és el is könyveltük a továbbjutást. Ám a szünet után Lencse László, Hrepka Ádám és Szabó Ádám góljával fordítottak a kék-fehérek, 3-2-re nyertek a Szusza Ferenc Stadionban, s vendégként szerzett több góllal ők jutottak tovább az elődöntőbe.

A 2009-es tavaszi párharc - ezekben a napokban fájdalmas szívvel gondolunk rá - egyik emlékezetes momentuma, hogy az idegenben 2-1-re megnyert találkozó 65. percében Remili Mohamed helyett tehetséges támadónk, az alig 18 éves Lázár Bence lépett csereként pályára, akinek az volt a második MK-meccse az Újpest felnőttcsapatában, s bajnokin majd csak két évvel később, 2011 tavaszán debütált együttesünkben - nagyszerű duplával a Kaposvár ellen…

S volt még egy harmadik találkozásunk is az MTK-val az utóbbi húsz esztendőben: 1998 májusában kupadöntőt vívtunk a kék-fehérekkel, és a Fáy utcában rendezett fináléban 1-0-ra kikaptunk, ellenfelünk gólját Kuttor Attila szerezte. Arra az idényre mégis jó szívvel gondolunk vissza, hiszen a bajnokságot mi nyertük meg!

Reméljük, évekkel később a mostani szezonra is úgy emlékezhetünk vissza, mint egy sikeres évre, ami - többek között - azt jelentené, hogy elhódítjuk a Magyar Kupát. Ehhez következő feladatként az MTK elleni párharcot kell megnyerni.

Út a negyeddöntőig:

2017.09.20. Öttevény TC - Újpest FC: 0 - 6 (Tischler 23’, 32’, 41’, 44’, Pávkovics 88’, Simon 91’)

2017.10.25 Gödöllői SK - Újpest FC: 0 - 3 (Tischler 37’, 48’, 64’)

2017.11.29 Vecsési FC - Újpest FC: 0 - 5 (Kálnoki-Kis 19’, Tischler 44’, 51’, Selmani 73’, Simon 77’)

2018.02.27 Újpest FC - Paksi FC: 2 - 0 (Nagy 15’, 67’)

2018.03.06 Paksi FC - Újpest FC: 0-2 (Tischler 56’, Obinna 83’)