Mint ismert, feljutott az élvonalba a másodosztály Keleti csoportját veretlenül megnyerő női labdarúgócsapatunk. Oroszi Sándor vezetőedző bízik benne, hogy a 2025–2026-os kiírásban sikerül kivívni a bentmaradást, hogy tovább építkezhessünk. Szezonértékelő interjú.
– Elérte az idény előtt kitűzött célját, veretlenül lett bajnok és jutott fel az élvonalba a csapat, amely ráadásul a későbbi ezüstérmes MTK ellen búcsúzott a Magyar Kupa legjobb nyolc csapata között. Hogyan értékeled a szezont?
– Nem mondtuk ki és nem is beszéltünk róla az idény során, de az volt a célkitűzésünk, hogy bajnokok legyünk és feljussunk az NB I-be. Úgy gondolom, hogy egyetlen szépséghiba csúszott bele ebbe a gépezetbe az Eger elleni döntetlennel, de a legnagyobbak is szoktak hibázni, mi pedig még messze vagyunk tőlük. Ezzel a játékosállománnyal és háttértámogatással, amivel rendelkeztünk, kötelező volt megnyerni a bajnoki címet. A Magyar Kupával kapcsolatban nem voltak konkrét céljaink, csak az, hogy az abszolválható mérkőzéseket megnyerjük, de tudtuk, hogy előbb-utóbb találkozunk egy erősebb csapattal. Hiányérzetem van az MTK elleni találkozó miatt, mert azon a meccsen enerváltan, gyengén játszottunk. Ha az előző mérkőzéseken mutatott formát és hozzáállást mutattuk volna, valószínűleg akkor is az MTK javára billen a mérleg nyelve, de talán szorosabb lett volna az eredmény. Játszottunk jó néhány nagyon jó mérkőzést a kupában, a bajnokságban és a felkészülés során is, amik a társaság fejlődését szolgálták és ezeknek is köszönhetően tudtuk elérni a céljainkat. Hozzá kell tennem, hogy az egész idényben mindenki tisztességesen, teljes odaadással dolgozott, ezért minden elismerésem a csapaté. Szeretnék itt is köszönetet mondani az egész stábnak is, mert profi, lelkiismeretes munkát végeztek, mindenkire lehetett számítani. Bízom benne, hogy ez a következő idényben is így lesz. A vezetőségtől kapott támogatás is példátlan volt, ezért külön is szeretném megköszönni az újpesti vezetőknek, hogy ennyit segítettek, mert nélkülük nem tartanánk itt. Köszönöm a szervezési, illetve a marketing- és kommunikációs osztálynak, hogy törődtek velünk, mert az elmúlt húsz évben összesen sem kaptunk annyi törődést, mint most. Folyamatosan foglalkoztak velünk, ami sokat jelent a lányoknak, mert tudjuk, hogy ha bárkit, bármilyen formában elhanyagolnak, akkor az mentálisan nem képes olyan teljesítményre. Ezek a lányok napról napra foglalkoztatva voltak és ez a legjobb teljesítményre inspirálta őket.
– És azt se felejtsük el, hogy egyre több szurkoló jár ki a csapat mérkőzéseire.
– Ami itt kialakult Újpesten a női csapat körül, az szoros következménye az előzőekben felsoroltaknak, mert lett egy szurkolótábor, az utánpótlásjátékosainkon, szüleiken és hozzátartozóikon kívül egyre többen járnak ki a mérkőzéseinkre, mert élvezik és tetszik nekik a lányok munkája. De ez egy kicsit családépítési program, hiszen több játékosunk is edzősködik az utánpótlásban és az ő tanítványaik is kijönnek, hogy megnézzék az edző néniket, akikre példaképként tekintenek és szurkolnak nekik, így pedig meccsről meccsre olyan hangulatot teremtenek, amik férfi mérkőzéseken is irigylésre méltó lenne, ezért nagy köszönet nekik, mert ahogy szokták mondani, sokszor a szurkoló a tizenkettedik ember.
– Az előző idényben nem sokon múlt a feljutás, de nyáron sokat tettetek azért, hogy idén ez ne legyen kérdés és komoly tapasztalattal rendelkező játékosok érkeztek. Ezeknek is köszönhető a bajnoki cím?
– Természetesen, hiszen a háttértámogatásnak köszönhetően valóban rutinos, jó labdarúgókat igazoltunk. Az előző szezonban tényleg hajszálon múlt a feljutásunk, de a játékoskeretünk sem volt olyan erős, és szerényebb stábbal, illetve költségvetéssel dolgoztunk. A nyár óriási változást hozott az életünkben és ezek a fejlesztések meghozták a munka gyümölcsét.
– A mostani csapat jobban készen áll az NB I-re, mint a tavalyi?
– Jelenleg még nem tudjuk, hogyan alakul a csapat összetétele. Biztosan lesznek olyanok, akik nem tudják vállalni az NB I-et, nem maradnak, vagy esetleg elfogadják más csapatok ajánlatait, de mi is mindenképpen erősíteni fogunk és már most is zajlanak az egyeztetések. Bízom benne – és ez is a célkitűzésünk –, hogy olyan csapatot formálunk, amely akár a középmezőnyben végezhet az élvonalban és onnan a későbbiekben tovább építkezzünk. Ez az Újpest FC vezetőségének is a célja és ezzel párhuzamosan nekünk is ebben kell gondolkodnunk. Szerintem a jelenlegi csapat felvenné a versenyt az első osztály utolsó négy helyezettjével, de nem akarunk szalmaszálon táncolni és nem hagyatkozhatunk arra, hogy majd csak bentmaradunk valahogy, ezért szeretnénk erősíteni.
– Láthattuk, hogy a másodosztályban nagy különbség lehet a csapatok között, viszont többször is említetted a meccsek utáni értékeléseidben, hogy a rangadókon nyújtott játék sokkal jobban tetszett neked. Ez azt mutatja, hogy felkészült a csapat a magasabb osztályra?
– Igen. A másodosztályban a mérkőzések túlnyomó többségénél csak a számszerű végeredmény volt a kérdés, nem volt kérdés, nyerünk-e, viszont a rangadókon az eredménytől függetlenül sokkal érettebb, koncentráltabb játékot játszottunk, taktikai szempontból is több lehetőségünk volt, mert az ellenfél is olyan volt. A kupamérkőzéseken és a külföldi, élvonalbeli csapatok elleni felkészülési meccseken is érett játékot tanúsítottak és az eredménytől függetlenül tudtunk ezekkel fejlődni és megmutattuk, mire vagyunk képesek.
– Ahogy említettük, sok nagy különbségű győzelme volt a csapatnak, amely 20 bajnokin 136 gólt lőtt és mindössze ötöt kapott, azaz elől és hátul is végig stabilak voltunk és az MTK-t leszámítva csak a Nyíregyháza tudott egynél több gólt szerezni ellenünk. Ezek a számok mit jelentenek számodra? Lehet ebből meríteni az NB I-ben?
– A rúgott gólok száma a következő idényben nem lesz mérvadó, mert teljesen más kávéház az első osztály, más védelemmel szemben kell gólt szereznünk, viszont a kapott gólokkal kapcsolatban azt kell mondanom, hogy szinte mindegyik saját hibából származott, ezen javítanunk kell az NB I-re, ahol ezek az adatok megváltoznak. Erre mondom azt, hogy legyen olyan, hogy egy-két csapattól kikapunk két-három góllal, de az jobban szolgálja a csapat fejlődését, mintha tíz-tizenöt gólt rúgnánk – aminek szakmai szempontból nagy értéke nincs. A másodosztályban sok gólzáporos meccsünk volt, miközben nagyon keveset kaptunk. A védelmünk néhányszor munkára volt kényszerítve, de jól megoldotta a feladatát és ez bizakodásra ad okot. A támadójátékkal kapcsolatban viszont minden meccs után elmondtam, hogy hiányérzetem van, mert a helyzeteink felét nem rúgtuk be, úgy pedig szerezhettünk volna kétszázötvenet is… Az NB I-ben viszont teljesen más lesz, ott lehet, hogy örülni fogunk annak is, ha egy gólt szerzünk egy meccsen és azzal ikszelünk vagy nyerünk.
– Bár sok érett, kész játékosod van, arra is figyeltél, hogy a fiataloknak is lehetőséget adj. Nekik mit jelenthet, hogy jövőre az NB I-ben játszhatnak?
– Valóban van jónéhány fiatal, aki lehetőséget kapott a másodosztályban és nagyon sokszor jól szálltak be a csapat munkájába, jól játszottak, gólokat szereztek, jó védőmunkát végeztek. Őket továbbra is figyelemmel kísérjük és ahogy mód és lehetőség lesz rá, az NB I-ben is szeretnénk foglalkoztatni őket, mert övék a jövő. A mostani rutinos játékosoknak a hátukon kell vinni a csapatot, de tudjuk jól, hogy egyszer mindenkinek lejár az ideje és nekünk gondolnunk kell arra is, hogy legyenek fiataljaink, akiket bármikor be tudunk vetni az élvonalban.
– Az osztályváltással nyilvánvalóan újabb komolyabb változások lehetnek nyáron. Mennyi erősítés várható?
– Hat-hét, maximum nyolc játékost szeretnénk igazolni, ezen rajta vagyunk, mert szeretnénk egy tizennyolc plusz két labdarúgóból álló keretet létrehozni, akik mellett vannak fiatal játékosaink, akik az utánpótlásban szerepelnek és bármikor bevethetők lesznek. Ez a tervünk, de természetesen benne van a pakliban, hogy többet igazolunk, mert ha vannak olyan fiatalok, akik tehetségesek és ügyesek, illetve szeretnének itt játszani, akkor őket nem fogjuk elengedni, hiszen próbáljuk építeni a jövőt.
– Az utolsó mérkőzés után még két hétig edz a csapat, mielőtt jól megérdemelt pihenőre vonulna. Hogyan alakul a nyári program? Mikor kezdődik a felkészülés?
– Júniusra – amellett, hogy mindenkivel leültünk egyeztetni – pihenőt kapnak a lányok, aztán július nyolcadikán kezdjük meg a felkészülést, és a versenynaptár szerint augusztus végén, huszonharmadikán, huszonnegyedikén kezdődik a bajnokság, addig zajlik a felkészülés és első osztályú, külföldi csapatokkal szeretnénk mérkőzéseket játszani, hogy egy stabil csapatot hozzunk létre.
– Több játékosod is mondta, hogy szerinte az NB I-ben akár a középmezőny is cél lehet. Te hogy látod az erőviszonyokat, mivel lennél elégedett egy év múlva?
– Én azt gondolom, hogy – bármennyire is nehéz ezt kimondani – elsődlegesen azzal elégedett lennék, ha megvetnénk a lábunkat az NB I-ben és nem kellene lifteznünk, ez az legfontosabb szempont, ezen kívül ha a nyolcadiknál előrébb végzünk, még egy lépést teszünk előre az úton és ha például hatodikak vagy ötödikek lennénk, az biztosan sokat segítene az önbizalmunkon.
AZ ÚJPEST FC BAJNOKCSAPATA A NŐI NB II KELETI CSOPORTJÁBAN A 2024–2025-ÖS IDÉNYBEN
Kapusok: Szávuj Margaréta, Szőcs Réka, Tóth Viola
Mezőnyjátékosok: Bakó Alina, Bodor Renáta, Buchmüller Adrienn, Buzsáki Flóra, Dencz Orsolya, Enyedy Réka, Gruber Brigitta, Gyevát Kira, Hlavacska Mária, Kardosi Blanka, Katona Vanda, Kerekes Krisztina, Koch Fruzsina, Kókai Krisztina, Kreisz Náni, Nagy Lilla, Oláh Adrienn, Sallai Nikoletta, Soós Réka, Streck Fanni Szalontai Georgina, Szili Flávia, Véglás Viktória
Vezetőedző: Oroszi Sándor
Másodedző: Balogh Bence
Erőnléti edző: Kiss Krisztián
Kapusedző: Knotz László
Gyúró: Ocsovai Dóra Zita
Technikai vezető: Gyurkó Fruzsina