A tabella első helyéről várja a tavaszi folytatást az Alap csoportban az Újpest U15-ös csapata. A korosztály vezetőedzője, Käfer Zsombor részletesen beszélt a fiatalok fejlesztéséről, értékelte a mögöttünk hagyott időszakot és a jövő céljaira is kitért. Interjú.
– Nyáron nem volt könnyű dolgotok, hiszen egy nagy létszámú keretet kellett összegyúrnotok. Milyen célokkal vágtatok neki az idénynek?
– A fő célunk az volt, hogy a kettőből egy legyen, és a játékosokkal, illetve a szülőkkel is megértessük, hogy egy Újpest van – szerintem ez elég jól sikerült. A másik célunk az volt, hogy megtaláljuk azokat a játékosokat, akik hosszú távon esetleg odaérhetnek a felnőtt csapatba, hiszen az utánpótlás célja, hogy a felnőtt labdarúgásnak neveljünk sportolókat, szurkolókat, a csapathoz kötődő embereket. Nyilvánvalóan nem lesz mindenkiből labdarúgó, de a kiválasztott játékosokat megpróbáljuk eljuttatni az NB I-es csapatig.
– Ebben a korosztályban a pályán elért eredménynél is fontosabb, hogy a játékosokat egyénileg fejlesszétek. Ezt hogyan próbáljátok meg elérni?
– Folyamatosan adunk nekik visszajelzéseket, hetente videókat és adatokat adunk, illetve elmondjuk a meglátásainkat, emellett szeptemberben – amikor már kialakult a keret – mindenki kapott személyre szóló egyéni célt, amik mentén fejlődnie kellett. Ez egy háromhónapos ciklus volt, amit most fogunk kiértékelni. A videózások és beszélgetések mellett az edzéseken nem a taktika vagy a bajnokság megnyerése van a központban, hanem az, hogy az egyéneknek kihívásokat adjunk, amikkel fejlődhetnek.
– Kell motiválni őket, hogy tegyenek bele plusz munkát, végezzék el azokat a feladatokat, amiket kitűztetek eléjük?
– A motivációval nincs gond, mert például az NB I-es csapat játékosai is kilátogatnak az edzéseinkre, emellett amikor a gyerekek labdaszedők a mérkőzéseken, akkor testközelből látják a csapatot, ezek pedig sokat hozzátesznek a motivációhoz és a srácok még jobban szeretnének labdarúgók lenni. Ezt azért mondom így, mert az idény elején is beszélgettünk arról, hogy kinek mi a célja és ahhoz képest most sokkal többen mondják, hogy NB I-es labdarúgók szeretnének lenni. Ez valószínűleg azért van, mert látják, hogy van realitása, hogy oda kerüljenek, mert most is sok fiatal játszik az NB I-es csapatban. De hosszú távon nem könnyű fenntartani a motivációt, azt, hogy hosszú távú céljaik, álmaik legyenek és ez a mindennapokban ott legyen a fejükben és tegyenek ezekért. A mentálteamnek és az edzőnek is a feladatai közé tartozik, hogy erre mindig emlékeztesse őket. Én azt szoktam mondani, hogy azzal az időszakkal, amikor edzésen nem a saját szintükön teljesítenek pont annyi hátrányt okoznak maguknak. Bármelyik akadémia másik játékosa, aki végig százszázalékon pörög pont abban az időszakban fejlődik, előzi meg őket, amikor a mi játékosunk épp nem ad bele mindent, tehát csak rajtuk múlik, hogy mindig a százszázalékot próbálják meg teljesíteni.
– Mennyit segít a gyerekek fejlesztésében, hogy nemcsak edző vagy, hanem videoelemző is? Így talán jobban tudsz figyelni azokra az elemekre, amiket fejleszteni szeretnétek.
– Természetesen ennek köszönhetően jobban hozzájutok sok anyaghoz, amikkel több vizuális visszacsatolást tudok adni nekik, és ezekkel is segíteni tudom őket, mert ez a generáció leginkább ezekből merítkezik. Ugyanakkor arra is figyelni kell, hogy nem szabad túltolni, mert az sem jó. Alapvetően ők ezekre pozitívan reagálnak és több edzés, illetve mérkőzés volt, ahol viszontláttam azokat az elemeket, amiket előtte nemzetközi vagy saját példán megmutattunk nekik, utána pedig összehasonlítottuk az azt megelőző mérkőzéssel, ennek köszönhetően pedig látható a fejlődésük.
– Gondolom, vannak egyéni és csapatelemzések is.
– Háromfajta elemzést tartunk: egyéni videózásnál magával a játékossal beszélünk a pozitívumokról és a negatívumokról. Vannak posztspecifikus elemzések, amikor az adott pozíció elemeit mutatjuk meg kisebb csoportoknak, illetve vannak a csapatelemzések, amikor az egész csapatnak mutatjuk meg, magyarázzuk el a dolgokat.
– A taktikai felkészülés mennyire van jelen ebben a korosztályban? Akár meccsről meccsre más taktikát alkalmaztok ellenféltől függően?
– Nem. Itt nem ez a cél, hanem, hogy a játékosokat fejlesszük. Azt a meccsek előtt elmondjuk nekik, hogy az ellenfél három, négy vagy öt védővel, egy vagy két csatárral játszik-e, hogy tudják, mire számíthatnak, de ennél jobban nem elemezzük ki az ellenfeleket, mert nem ezen van a fókusz, hanem azon, hogy az egyén fejlődjön, javítson például az előző heti mozgásain. Tizennégy éves játékosokról van szó, akiknek még nem az a cél, hogy megnyerjék a Bajnokok Ligáját, hanem az, hogy az Újpest felnőtt csapatában játszanak.
– Bár, ahogy beszéltük, az eredmény másodlagos, de nyilván jobb úgy készülni, hogy jó eredményeket értek el és ez össze is jött, hiszen nyolc győzelemmel, két döntetlennel és egy vereséggel, az élről várjátok a tavaszi folytatást. Mennyire vagy elégedett a nyújtott teljesítménnyel?
– Az eredményt tekintve mondhatjuk, hogy rendben volt az őszi szezon, de lehetett volna valamivel jobb is. Az a jó, hogy ezek az eredmények önbizalmat adnak a játékosoknak és ha önbizalommal teli labdarúgó játszik, akkor ő jobban meg tudja mutatni, mire képes, nagyobb intenzitással végzi a dolgát, többet látunk belőle és jobban kijönnek azok a hibák is, amiket fejleszteni kell. Természetesen örülünk a jó eredményeknek, mert Újpesten mindig szeretnénk bajnokságot nyerni, ez nem kérdés, de alapvetően a játékos fejlődése szempontjából jó, hogy önbizalommal telve tud jönni a mérkőzésekre, edzésekre.
– Az eredmények alapján volt egy kissé váratlan nyíregyházi vereség, emellett két-három nagyobb különbségű győzelem is, de ahogy látom, főként kiélezett meccseket tudtatok behúzni, ami növeli a győzelem értékét. Ez mennyit segít?
– A nyíregyházi fiaskó során is jobbak voltunk játékban az ellenfelünknél, de ha berúgtuk volna a helyzeteket, egyszerű lett volna. Ami a többi meccset illeti: volt egy-egy kiugró eredmény, de ebben az idényben sokat fejlődtek a srácok a mérkőzések lélektanának a kezelésében. Erre már az előszezonban is nagy hangsúlyt fektettünk, mert ez hosszú távon sokat hozzá tud tenni a fejlődésükhöz. Amikor gólt szerzünk és „fent vagyunk”, illetve az ellenfél is úgy hiszi, hogy nem annyira erős, abban a pillanatban még egy lapáttal rá kell tennünk, míg amikor fordítva történik és hátrányba kerülünk, akkor hozzá kell tudni tenni azt a pluszt, hogy kilábaljunk a nehezebb időszakból. Emiatt lehet, hogy az élesebb meccseket meg tudtuk nyerni, mert ezekben jók voltunk – talán az utolsó, Veszprém elleni mérkőzést leszámítva, amikor egy picit ebben is hibáztunk.
– Sztojka Márk révén van egy viszonylag stabil U15-ös válogatott játékos is a csapatban. Ebben a korban lehet már látni, hogy valaki nagy labdarúgó-karriert futhat be, profi labdarúgó lesz? Van rajta kívül még olyan tehetség, aki eljuthat az NB I-be?
– Van olyan játékosunk, akit figyelnek a korosztályos válogatottnál. Pál Bendegúz például a perspektív válogatottba szokott meghívót kapni, de van, akiről tudjuk, hogy szóba került a korosztályos nemzeti csapatnál, mert tetszett nekik a teljesítménye. Sztojka Márk természetesen kiemelkedő játékos a korosztályában, nem hiába edz a nagyobbaknál. Ebben a korosztályban viszont rengeteg dolognak kell jól alakulnia, hogy valakiből felnőtt labdarúgó legyen. Ha egy játékosnak sok ilyen adottsága van, akkor már látható, hogy meg fogja tudni ütni a felnőtt labdarúgás szintjét, de még úgy is benne van a rizikófaktor, mert jöhet egy lány, az iskola is alakulhat úgy, a motivációját is elvesztheti, közbejöhet egy sérülés is… Azt viszont már láthatjuk, hogy kik azok a játékosok, akiknek jelenleg a legtöbb ilyen adottságuk megvan. A legfontosabb ilyen szegmens az a hozzáállás, a belső motiváció és ha ebben valaki extra, akkor a többi adottságban még tud fejlődni.
– Mi lesz a csapattal télen? Hogyan alakul a felkészülés?
– A korosztály hatalmas létszáma miatt három nagypályás bajnokságban indultunk. A kiemelt csapat számára véget ért az őszi szezon, de az U16-os és az U15-ös budapesti bajnokságban is jól teljesítettünk, és az élmezőnyben vannak a csapataink. Ezekben a bajnokságokban még lesz néhány meccsünk. A futsalmeccsekre nem mindig jutottak el az A-csapat játékosai, de alapvetően az is hozzájárul a fejlődésükhöz, tapasztalatszerzésükhöz. A következő hetekben játszunk néhány felkészülési mérkőzést Kiemelt bajnokságban szereplő csapatok ellen, utána jönnek az egyéni értékelések, ahol átbeszéljük a játékosok elmúlt fél évben nyújtott teljesítményét, és visszajelzést adunk, miben tudna tovább fejlődni a következő fél évben.
– A tavaszi szezon csak márciusban rajtol. Mikor kezdődik az alapozás?
– Nagyon várjuk a felkészülési időszakot, mert nagyon jó volt nyáron is, sok sikerrel, nemzetközi mérkőzésekkel és most is játszunk például a Linzccel, ezek a meccsek pedig kifejezetten jól szolgálják a felkészülést, szóval ha lehet ilyet mondani, a felkészülés kezdetét jobban várjuk, mint a karácsonyt.
– Mivel lennél elégedett az idény végén? Akár helyezés szempontjából, akár a játékosok fejlesztése szempontjából.
– A legfontosabb, hogy egyéni védekezésben továbbfejlődjön a csapat, mert abban még látunk hiányosságokat, a mérkőzés lélektanának kezelése bár javult, de abban még tudunk előrelépni, emellett pedig a fiúknak meg kell tanulniuk kezelni azt a tétet, ami szépen lassan a vállukra rakódik, azzal, hogy a tabella élén állnak. Szeretném, ha Sztojka Márkon kívül még egy játékost meghívnának a korosztályos A-válogatottba és jó lenne, ha a szerzett góljaink száma tovább nőne, mert volt egy olyan belső célunk, hogy mi szerezzük a legtöbb gólt és ebben a mutatóban ugyan négy találattal vezetünk, de szerintem a helyzetkihasználásban is tudunk fejlődni.